شما اینجا هستید
آخرین اخبار » رشد بهره‌وری نفت اقتصاد کشور را متحول می‌کند

به گزارش ‘صدای صادرات‘ از اگزیم نیوز، علی قنبری در گفت‌وگویی با بیان اینکه ایران یکی از دارندگان ذخایر عظیم نفت و گاز است، اظهار داشت: به همین دلیل بخشی از اقتصاد ما مبتنی بر نفت خام است و یکی از منابع اصلی درآمدزایی برای کشور به شمار می آید.

وی با اشاره به اینکه نفت بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور را تشکیل می دهد، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه اقتصاد کشور وابستگی به نفت دارد، بهره وری در رشد اقتصادی تاثیر به سزایی دارد.

این کارشناس انرژی با بیان اینکه در صورتی که بهره وری در بخش نفت افزایش پیدا کند، تاثیر مثبتی بر سایر بخش‌های اقتصادی بر جای می‌گذارد، گفت: سیاست دولت سیزدهم در حوزه بازمعماری تجارت انرژی با وجود تحریم‌ها جواب داده و همین موضوع نیز موجب رشد اقتصادی کشور شده، یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های دولت رشد صادرات نفت بوده است، طی این مدت شاهد توسعه صادرات و افزایش تولید نفت بوده‌ایم، تاجایی که تولید به مقادیر قبل تحریم نزدیک شده و می‌توان اعلام کرد که تحریم‌ها بی‌اثر شده است.

قنبری با بیان اینکه علاوه‌ بر این، صادرات غیر نفتی در ایران نیز رشد کرده است، گفت: صادرات یکی از مهم‌ترین عوامل رشد اقتصادی است، هرچه میزان صادرات افزایش یابد، بیشتر شاهد توسعه و رشد اقتصادی در کشور خواهیم بود، بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته این رشد ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تمرکز بر بازارسازی جدید و ایجاد تقاضای جدید در بازار با تکیه بر فعال کردن ظرفیت مستهلک شده پالایشگاهی در نقاط مختلف دنیا نظیر آفریقا و همچنین آمریکای جنوبی و همچنین حرکت به سمت تنوع مبادی صادراتی از طریق بازاریابی نوین در زمینه مینی ریفاینری‌ها شرق آسیا، سیاست مثبت دولت در این حوزه بوده است، اگر به بازارهای سنتی اکتفا می‌شد، نمی‌توانستیم چنین اتفاقاتی را رقم بزنیم.

این کارشناس حوزه انرژی خاطر نشان کرد: برای رشد اقتصادی به عوامل دیگری مانند افزایش بهره‌وری در بخش‌های نیروی انسانی، کشاورزی و صنعتی نیاز است، اما رشد بهره‌وری در بخش نفت از مولفه‌های اصلی رشد اقتصادی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زمانی که نفت بهره‌وری داشته باشد، اقتصاد کشور متحول می شود، اضافه کرد: در صورتی که بهره‌وری در صنعت نفت وجود داشته باشد، اقتصاد کشور متحول می‌شود چرا که بخش قابل توجهی از درآمدهای کشور وابسته به نفت است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

| پایگاه خبری صدای صادرات