دسته: اقتصاد جهان
مبارزه سرسختانه بانک مرکزی ترکیه با تورم

مقامات بانک مرکزی که از افزایش مجدد قیمت‌ها نگران شده‌اند، بر این باورند که افزایش نرخ بهره تا ۱۰ واحد درصد بخشی اجتناب‌ناپذیر از سیاست پولی انقباضی برای مقابله با تورم است.

کاهش رتبه اعتباری ۱۰ اقتصاد برتر دنیا

موسسه رتبه‌بندی فیچ پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی ۱۰ اقتصاد توسعه یافته جهان را کاهش داد.

درس‌هایی از نظام توزیع ترکیه برای ایران

ترکیه در سال‌های اخیر تغییرات مهمی به لحاظ اتخاذ رویکردهای سیاستی در بخش نظام توزیع داشته که باعث شده سهم واحدهای مدرن نظام توزیع از ۲۳ درصد در سال ۲۰۰۷ به ۵۰ درصد در سال ۲۰۱۸ برسد و این موضوع می‌تواند الگویی برای ایران باشد و ساماندهی واحدهای خرد سنتی و کاهش آثار مدرنیزاسیون بر بخش سنتی مورد توجه قرار گیرد.

اقدام اقتصادی جدید چین

دولت مرکزی چین با ایجاد دفتر ویژه در کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی (NDRC) برای ترویج توسعه و رشد اقتصاد خصوصی موافقت کرده است.

بانک مرکزی آمریکا ممکن است اقتصاد این کشور را در هم بشکند

محمد العریان، اقتصاددان و رئیس کالج کوئینز دانشگاه کمبریج روز جمعه هشدار داد که فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) نمی‌تواند بدون «درهم‌ شکستن اقتصاد» به هدف تورم ۲ درصدی خود دست یابد.

تعداد ورشکستگی‌ها در اتحادیه اروپا رکورد زد

آژانس آمار اروپا موسوم به "یورواستات" در گزارشی اعلام کرد که تعداد ورشکستگی‌ها در اتحادیه اروپا در سه‌ ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ از زمان شروع رصد این آمار در سال ۲۰۱۵ به بالاترین رقم خود رسیده است.

نرخ تورم اتحادیه اروپا در چهار دهه گذشته بی‌سابقه است

در سال ۲۰۲۲ میلادی، نرخ تورم، اتحادیه اروپا را تکان داد و به سطحی رسید که در چهار دهه گذشته دیده نشده بود.

تجارت خارجی امارات در آستانه دست یافتن به رکورد ۶۰۰ میلیارد دلاری

حاکم دبی و نخست وزیر امارات اعلام کرد که تجارت خارجی کشورش در سال ۲۰۲۲ به بیش از ۲.۲ تریلیون درهم (۵۹۸.۹ میلیارد دلار) رسیده است.

ذخایر استراتژیک نفت آمریکا به کمترین میزان خود رسید

طرح بایدن برای فروش ۱۸۰ میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک کشور، انتقاد شدید صنعت و قانونگذاران جمهوری‌خواه را برانگیخت. ذخایر استراتژیک نفت آمریکا اکنون دارای کمترین میزان نفت خام از سال ۱۹۸۳ است.

گرانی ۳ تا ۴۸ درصدی قیمت ۱۲ ماده غذایی در بازار جهانی

آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد قیمت انواع مواد غذایی در جهان طی سال ۲۰۲۲ از ۳ تا ۴۸ درصد افزایش یافته و رشد قیمت گندم در این سال ۳۶ درصد، گوشت مرغ ۴۸ درصد و چای ۲۴ درصد بوده است.

| پایگاه خبری صدای صادرات