شما اینجا هستید
آخرین اخبار » نمایشگاه ایران پتروکم با حضور فعال بانک توسعه صادرات ایران در کیش گشایش یافت

به گزارش ‘صدای صادرات‘ از اگزیم نیوز از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در آیین افتتاح این رویداد، صنعت پتروشیمی را صنعتی که کشور را به سمت استقلال هدایت می کند، عنوان کرد و گفت: این صنعت، نخستین مجموعه اقتصادی است که برنامه چشم انداز بیست ساله خود را در دهه هشتاد، تدوین کرد؛ اقدامی که اولین گام در مسیر ملی کردن و داخلی کردن صنعت نفت به شمار می رود.

علی آقامحمدی با تاکید بر ضرورت افزایش سرمایه‌گذاری و تقویت تولید دانش فنی در این صنعت، اظهار داشت: در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه اقتصادی و با تاکید مقام معظم رهبری، باید به هدف تدوین شده برای هفت تا هشت مگاپروژه در این حوزه برسیم.
وی با پر اهمیت خواندن نقش نیروی انسانی در حوزه های مختلف، تربیت نیروی متخصص را برای تشکیل شرکت‌های دانش بنیان بسیار مهم ذکر و ابراز امیدواری کرد که صنعت پتروشیمی اولین صنعتی باشد که از دانش‌بنیان کردن شرکت‌های بزرگ و زنجیره‌ای کردن تولید در تمام ابعاد حمایت کند.
آقامحمدی، موقعیت ایران در برنامه هفتم توسعه را فرصت مناسبی برای تحقق رشد اقتصادی تا دو برابر برنامه یعنی ۱۶ درصد، دانست و گفت: سیاست‌های اقتصاد دریامحور از دیگر سیاست‌های ابلاغی است زیرا هیچ فرصتی پربازده‌تر از توسعه اقتصاد دریامحور در سال‌های آتی نخواهد بود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور نیز با بیان اینکه ارزش بسته‌های سرمایه گذاری در مناطق آزاد به بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده، گفت: بخش عمده ای از این سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی و صنایع وابسته به آن است.
حجت الله عبدالملکی صنعت پتروشیمی را موتور محرک اقتصادی کشور دانست و اضافه کرد: صنایع پتروشیمی طی دولت سیزدهم در مناطق آزاد رشد قابل توجهی دارند.
دبیرکل شورای عالی علوم و تحقیقات و فناوری ریاست جمهوری نیز با ارایه مقاله ای با عنوان « پیچیدگی اقتصادی» به تشریح سیاست های برنامه هفتم، با اولویت پیشرفت اقتصادی توام با عدالت پرداخت.
صادقی اظهار داشت: در آینده نزدیک، خام فروشی در حوزه معدن و حامل های انرژی هیچ گونه ارزش افزوده نخواهد داشت و کشورها چاره ای جز حرکت به سمت توسعه یافتگی در عرصه ارزش افزوده نخواهند داشت.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس نیز گفت: خلیح فارس یک شرکت بین‌المللی است و در حال حاضر از رتبه‌ی۳۷ به ۲۷ در بین ۱۰۰ شرکت برتر جهان رسیده به طوری که ۱۰ پله رشد داشته زیرا ارزش خرید و فروش در این هلدینگ از ابتدای سال تاکنون، ۱۶/۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است.
عسگری با بیان اینکه لازم است به سمت اکوسیستم یا زیست‌بوم حرکت کنیم، بیان کرد: همه‌ی عوامل مختلف تاثیرگذار باید در کنار هم جمع شوند، حضور فعال داشته‌ باشند و هم افزایی داشته باشند.
وی اضافه کرد: ما به عنوان بخش خصوصی به افزایش تعامل و سرمایه گذاری میان خود افتخار می‌کنیم تا این زیست بوم را ایجاد کنیم.
عسگری ادامه داد: برنامه ریزی برای صد میلیارد دلار فروش هدفی قابل دسترس است لذا حوزه پتروشیمی باید بتواند کشور را از ارز بی‌نیاز کند.
وی به ایجاد یک نمایشگاه برای نشان دادن کارهای گذشته و افق پیش روی پتروشیمی اشاره کرد و از ایده‌پردازان در راه اندازی این نمایشگاه کمک خواست. بخش خصوصی می‌تواند در پایین دست فعال شود امیدواریم بخش خصوصی در بخش پایین دستی ورود پررنگی داشته باشد.

نمایشگاه ایران پتروکم با حضور فعال بانک توسعه صادرات ایران در کیش گشایش یافت

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

| پایگاه خبری صدای صادرات