شما اینجا هستید
آخرین اخبار » خط و نشان برای خانه‌های پردیس

به گزارش ‘صدای صادرات‘ از همشهری آنلاین، حدود ۱۰ سال از داغ شدن بحث خانه‌های خالی در اقتصاد ایران می‌گذرد و گرچه بارها حل مشکل بازار اجاره و مسکن به ساماندهی این خانه‌ها منوط شده؛ اما هنوز نه بحران خانه‌های خالی به پایان رسیده و نه اثر مثبتی از برخورد با این خانه‌ها در بازار مسکن و اجاره مشهود است.

از همان زمان مطرح شدن بحث خانه‌های خالی، کارشناسان معتقد بودند که جنس خانه‌های خالی موجود در آمار، از جنسی نیست که بتواند درد بازار مسکن و اجاره را درمان کند و این آمارها عمدتاً مربوط به مسکن لوکس، مسکن تخلیه شده در مناطق مهاجر فرست و مسکن فاقد متقاضی مؤثر است.

در شرایط فعلی که بار دیگر بحث برخورد با خانه‌های خالی داغ شده، همشهری به بررسی وضعیت خانه‌های خالی به‌خصوص در شهر جدید پردیس پرداخته و تلاش کرده است چرایی خالی ماندن این خانه را پیدا کند.

رد دلال‌های محتکر در پردیس

اواخر هفته گذشته بود که مدیرعامل شرکت عمران پردیس از رایزنی با دستگاه قضا و دادستانی برای پس گرفتن واحدهای مسکن مهر خالی در این شهر و تحویل آنها به متقاضیان درصد مانده خبر داد.

خلیل محبت‌خواه با اشاره به این‌که تعدادی از واحدهای مسکن مهر پردیس در دست دلالان است، به تسنیم گفت: تعدادی از مالکان واحدهای مسکن مهر با اینکه ماه‌ها و سال‌هاست از تحویل واحدها می‌گذرد؛ اما تاکنون استفاده از آن نکرده و به‌اصطلاح خالی از سکنه هستند ازاین‌رو برای جلوگیری از خالی ماندن این واحدها و در راستای ساماندهی بازار مسکن شهر پردیس در حال رایزنی با دستگاه قضا و دادستانی هستیم تا واحدها مذکور را از مالکان پس گرفته و آنها را به متقاضیان واگذار کنیم که ۱۰ تا ۱۲ سال است در انتظار تحویل واحد خود هستند.

نکته قابل‌توجه اینکه مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره تعداد واحدهای مسکن مهر خالی از سکنه در پردیس، تعداد این واحدها در فازهای مختلف را حدود ۵۰۰۰ واحد اعلام کرده که مالکان آنها را تحویل گرفته‌اند و خالی است. جدای از اینکه تعداد این واحدها در قیاس با ضریب کارشناسی خانه‌های خالی، رقم چندان زیادی نیست، این پرسش مطرح می‌شود که چرا این واحد باید خالی بمانند؟

قحطی مستأجر در پردیس

بارها اعلام شده که بخشی از واحدهای مسکونی خالی در مسکن مهر در اختیار دلالان قرار دارد و آنها با هدف اثرگذاری بر مناسبات بازار نسبت به احتکار این واحدها اقدامی می‌کنند. فارغ از این ماجرا، پیگیری‌های همشهری از مالکان و مشاوران املاک شهر جدید پردیس که آگهی اجاره واحدهای نوساز مسکن مهر در این شهر را منتشر کرده‌اند، حاکی ازا ین است که این واحدها با نبود تقاضای استیجاری و خرید مواجه هستند و عملاً چاره‌ای جز خالی ماندن ندارند.

احمدی، مالک یک آپارتمان ۸۷ متری در فاز ۸ پردیس است که حدود ۴۰ روز پیش‌آگهی اجاره واحد خود با رهن ۲۷۰ را در سایت‌های اینترنتی منتشر کرده و هنوز موفق به یافتن مستأجر نشده است.

او در پاسخ به تماس همشهری، می‌گوید: بعد از دو سال سکونت در این واحد، ترجیح دادم دوباره به تهران برگردم و به محل کارم نزدیک‌تر باشم؛ اما بعد از چندین نوبت آگهی، مستأجری برای واحد پیدا نشده و حتی تخفیف دادن روی مبلغ هم نتوانست مستأجری را جذب کند.

احمدی در مورد فروش واحد مسکن مهر نیز از کسادی شدید بازار گلایه می‌کند و معتقد است به‌واسطه دوری این شهر از محل کار متقاضیان، در حالت عادی کسی به سراغ خرید آنها نمی‌رود و حتی مشاوران املاک هم چندین واحد در اختیار دارند که موفق به فروش آنها نمی‌شوند.

یخ بازار مسکن پردیس کی باز می‌شود؟

صفری، مشاور املاک فعال در شهر جدید پردیس در گفت‌وگو با همشهری، کسادی شدید بازار مسکن در این شهر را تائید می‌کند و معتقد است تا زمانی که وضعیت کلی بازار مسکن تغییر نکند، امیدی به فروش مسکن مهر پردیس نیست.

او با تأکید بر اینکه وضعیت بازار سایر شهرهای جدید و حتی شهر تهران نیز به همین منوال است، درباره وضعیت بازار اجاره در پردیس نیز می‌گوید: هرسال در اواخر بهار و تابستان که مستأجران جابجا می‌شوند، تعداد زیادی از مستأجران از تهران و حواشی آن به پردیس می‌آیند و بازار اجاره این شهر تقریباً رونق دارد چراکه قیمت آن در مقایسه با تهران به‌شدت پایین‌تر است اما پس‌ از آن، خبری از مستأجر جدید نیست و به‌راحتی نمی‌شود واحدی را اجاره داد.

صفری در مورد نقش دلالان در خالی ماندن مسکن مهر پردیس، می‌گوید: در فازهای مسکن مهر نزدیک به ۴۰ هزار واحد مسکونی تحویل داده شده که از این تعداد شاید حدود ۱۰ درصد خالی باشد.

او در مورد اخطار مدیرعامل شرکت عمران پردیس درباره پس گرفتن واحدهای خالی از مالکان فعلی و تحویل دادن به متقاضیانی که سال‌هاست منتظر هستند، معتقد است: اگر از منظر حقوق مالکیت به ماجرا نگاه کنیم؛ نمی‌شود این کار را انجام داد و برخلاف شرع است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

| پایگاه خبری صدای صادرات