شما اینجا هستید
آخرین اخبار » افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی با بازگشت نرخ خوراک به فرمول

به گزارش ‘صدای صادرات‘  از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، محمد پورتدین، تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به این پرسش که بازگشت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به فرمول چه تاثیری بر صنعت پتروشیمی‌ و کلیت بازار دارد طی مصاحبه‌ای گفت: به دنبال این موضوع، سرمایه گذار ضمن نگاه بلندمدت، سرمایه‌گذاری مناسب‌تری را می تواند در این صنعت و بازار سرمایه داشته باشد.

وی عنوان کرد: در همین راستا جذب سرمایه‌گذار در صنعت پتروشیمی حتما افزایش یافته و افزون بر این، نفت خام و یا نرخ خوراک گاز با قیمت منطقی‌تر در اختیار واحدهای پتروشیمی قرار می‌گیرد.

پورتدین تاکید کرد: به طور قطع، سرمایه گذاران بیشتری به سوی صنعت پتروشیمی جذب شده و تاثیر آن بر بازار سرمایه مثبت ارزیابی می‌شود.

این تحلیلگر اقتصادی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۴۰ درصد بازار سرمایه به صنعت پتروشیمی اختصاص دارد؛ اگر صنعت نفت و فرآورده‌های نفتی را هم جزو این صنعت در بازار سرمایه بدانیم، به طور حتم بالغ بر ۵۰ درصد بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد؛ صنعتی که ۵۰ درصد بازار سرمایه را در دست دارد،‌ اگر افق سرمایه‌گذاری برای آن روشن و شفاف باشد، قطعا تأثیر مثبتی بر کلیت بازار سرمایه خواهد داشت.

پورتدین درباره نرخ تسعیر و تاثیر آن بر بازار سرمایه اظهار کرد: زمانی که نرخ دلار آزاد با نرخ دولتی حدود ۲۰ درصد اختلاف دارد، این اختلاف باعث رانت‌هایی خاص برای افرادی خاص که دسترسی به منابع دارند، خواهد شد. بنابراین، اگر بتوان رانت‌ها را کنترل و یا اختلاف نرخ را از بین برد، صنعت مورد نظر شفاف‌تر شده و می‌توان محاسبه سودآوری آنها را با کیفیت بیشتر انجام داد تا منابع مالی کمتری هدر برود.

تحلیلگر اقتصادی افزود: به طور قطع نرخی که براساس عرضه و تقاضای واقعی باشد و به صورت شناور مدیریت شود، تاثیر مثبتی هم بر صنعت پتروشیمی و هم برای تمام صنایع دلار محور خواهد داشت.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

| پایگاه خبری صدای صادرات