شما اینجا هستید
آخرین اخبار » ارتقاء شانگهای اتریوم و اهمیت آن برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران

به گزارش ‘صدای صادرات‘ از تجارت‌نیوز، اتریوم یک شبکه رایانه‌ای است که میزبان قراردادهای هوشمند است. اتریوم در سال ۲۰۱۴ توسط کارآفرین ارزهای دیجیتال Vitalik Buterin معرفی و به یک پلتفرم محبوب جهت توسعه برنامه‌های مورد استفاده برای تقریبا همه چیز از تجارت گرفته تا صنعت بازی تبدیل شد.
تراکنش‌های اتریوم و بسیاری دیگر از پلتفرم‌های رمزنگاری معروف در بلاکچین به‌صورت عمومی قابل مشاهده هستند و بر اساس متن‌باز ساخته می‌شوند، بنابراین توسعه‌دهندگان می‌توانند وارد عمل شوند و سعی در بهبود آن‌ها داشته باشند.
ارزش اتریوم در طی بازه زمستان کریپتو در سال ۲۰۲۲ کاهش یافت و منجر به عقب نشینی بسیاری از سرمایه‌گذاران از دارایی‌های دیجیتال شد. اما جذابیت فناوری زیربنایی این ارز دیجیتال همچنان رو به افزایش است.

ارتقاء شانگهای چیست؟
تا ماه سپتامبر ۲۰۲۲، اتریوم برای سفارش تراکنش‌ها به فرآیندی پرهزینه و پرانرژی که با عنوان اثبات کار شناخته می‌شود، متکی بود. پس از انجام یک بازنگری فنی موسوم به فرآیند ادغام، فرآیند اثبات سهام جایگزین روش قبل شد. افرادی که اتر خود را استیک می‌کنند، می‌توانند به تأییدکننده تراکنش‌های روی بلاکچین اتریوم تبدیل شوند و در ازای آن درآمدی مانند سپرده‌گذاری در بانک دریافت کنند.
گفتنی است، از سال ۲۰۲۰، کاربران می‌توانستند اتریوم خود را استیک کنند، اما امکان بازپس گیری آن نبود. شانگهای به کاربران اجازه می‌دهد تا آن کوین‌ها را خارج کنند.

اهمیت آپدیت اتریوم برای بازار
مشخص نیست که چه تعداد از کاربران می‌خواهند پس از باز شدن اترهای خود، آنها را نقد کنند. ارزش توکن طی سال‌هایی که برای اولین بار فعال شده است، نوسانات زیادی داشته است. بر این اساس، انتظار می‌رود حداقل در ابتدای این مرحله، تقاضا برای برداشت بیشتر از سپرده‌های سهام جدید در اتریوم باشد.
از طرفی دیگر، در درازمدت، فرصت برداشت توکن‌های استیک شده احتمالاً استقرار اتر در بازار را جذاب‌تر می‌کند، زیرا ریسک را برای افراد کاهش می‌دهد.

نمودار قیمت اتریوم
جایگاه قیمت اتریوم و تاریخ ارتقا شانگهای، منبع: Tradingview

آیا افراد می‌توانند اتر اسیک شده را خارج کنند؟
کاربران برای این کار، باید به صف‌هایی بپیوندند که بسته به محل نگهداری آن‌ها ممکن است طولانی یا کوتاه باشند. احتمالاً این فرآیند برای دارندگان توکن‌هایی مانند Lido پیچیده‌تر خواهد بود. این سرویس که تقریباً یک سوم اتر استیک شده را در اختیار دارد، قصد دارد در ماه می امکان برداشت را برای کاربران فراهم کند.
ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا دارندگان اتر کوین‌های خود را برداشت کنند زیرا اتریوم محدودیت‌هایی را در نظر گرفته است تا مطمئن شود تعداد زیادی از افراد به یکباره اترهای خود را برداشت نکنند.

مشکلات فنی پیش‌رو این مرحله
همزمان با اجرای آپدیت شانگهای، احتمال بروز اشکالاتی وجود دارد. در طول آزمایش‌های اخیر، تأیید تراکنش‌ها بسیار بیشتر از حد انتظار طول کشید، زیرا بسیاری از رایانه‌هایی که این فرآیند را مدیریت می‌کردند ارتقای نرم‌افزاری نداشتند.
با این حال، توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال سابقه رفع تغییرات و مشکلات احتمالی را دارند. اما همچنین این خطر وجود دارد که برخی از گره‌ها در بلاکچین اتریوم که اتر استیک شده را نگه می‌دارند، کلیدهایی را که امکان دسترسی به کوین‌ها را فراهم می‌کنند، از دست داده باشند و کاربران را از دسترس خارج کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

| پایگاه خبری صدای صادرات