شما اینجا هستید
آخرین اخبار » سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری برای جلوگیری از سوختن سالانه ۲۰ میلیارد متر مکعب گازهای غنی

به گزارش ‘صدای صادرات‘ از روابط عمومی صندوق توسعه ملی، سیدعلیرضا میرمحمدصادقی عضو هیأت عامل و معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی و نیز رضا محمدی مدیر نظارت و وصول مطالبات، از طرح مجمتع‌های پتروپالایشگاهی دهلران، پالایشگاه تصفیه گاز NGL-۳۱۰۰ و زیرساخت‌های انتقال و نیروگاهی آن بازدید و از نزدیک در جریان روند پیشرفت اجرای این طرح قرار گرفتند.

مجمتع‌های پتروپالایشگاهی دهلران و پالایشگاه تصفیه گاز NGL-۳۱۰۰ با هدف جمعآوری و جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت خام میادین نفتی چشمه خوش، پایدار، پایدار غرب، دانان، دهلران، دالپری، آذر و چنگوله و تبدیل آن به خوراک مجتمع پتروشیمی دهلران و تولید نهایی محصولات با ارزش افزوده بالا در منطقه نفت خیز دهلران، با اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال تکمیل مراحل ساخت و بهره برداری است.

بنابر اظهارات مسئولان در وزارت نفت، سوختن سالانه ۲۲ میلیارد مترمکعب گاز همراه نفت و عدم جمع آوری آن با احتساب قیمت گاز وارداتی ترکمنستان، بین ۴ تا ۵.۳ میلیارد دلار خسارت به همراه دارد که با سرمایه‌گذاری انجام شده می‌توان از هدر رفت آن جلوگیری کرد.

با توجه به این آمار و ارقام، ضرورت ساخت و توسعه پالایشگاههای تصفیه گازهای همراه نفت، در ایران احساس می‌شود، چرا که هم اکنون مبنای پالایشگاه‌های گازی در دنیا استفاده حداکثری بدون سوختن گازها از طریق مشعل است.

این در حالی است که پالایشگاه NGL-۳۱۰۰، با هدف استحصال مایعات گازی از گازهای غنی، همراه نفت میادین نفتی توسط شرکت ملی نفت ایران با حجم سرمایه‌گذاری تقریبی بالغ بر ۲.۰۰۰ میلیون دلار در طرح‌های مذکور برنامه‌ریزی شده است که ۱.۱۱۵ میلیون دلار از مبلغ مذکور، توسط صندوق توسعه ملی سرمایه گذاری شده است.

شایان ذکر است؛ اجرای این طرح، هم از نقطه نظر تبدیل منابع صندوق به طرح‌های مولد و با دانش و تکنولوژی بالا و هم از نظر جلوگیری از سوزانده شدن سالانه بالغ بر۲۰ میلیارد متر مکعب گازهای غنی و تبدیل آن به محصولات با ارزش افزوده بالا، اهمیت بالایی دارد.

پیش بینی می‌شود، طرح پالایشگاه تصفیه گاز NGL-۳۱۰۰ به همراه تأسیسات ایستگاه تقویت فشار گاز و نیروگاه گازی ۱۰۰ مگاواتی در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ و مجتمع پتروشیمی دهلران تا پایان سال ۱۴۰۳ راه اندازی شود.

گفتنی است: منابع مصوب و اختصاص یافته صندوق توسعه ملی به پروژه‌ها، بر ‌اساس میزان پیشرفت واقعی این طرح‌ها بوده و طرح مذکور با پیشرفت فیزیکی حدود ۶۵ درصدی، مبلغ ۴۰۹ میلیون دلار از منابع مصوب شده را جذب و دریافت کرده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

| پایگاه خبری صدای صادرات